Çeşme

Ayvalık’tan ayrıldıktan sonra yaklaşık 250 kilometre uzaklıktaki Çeşme’ye 3 saatte varıyoruz. Konaklamamızı Pırlanta Plajında bulunan Kalyoncu Kamp alanında gerçekleştirdik. Pırlanta Plajı ismine yakışır güzellikte . Her daim dalgalı ve eğlenceli bir suya sahip . Turkuazdan başlayarak laciverte doğru giden bir renge sahip. Çeşme’de geçirdiğimiz üç günün ikisinde buradan denize girdik. Kamp alanı ise tamamen rezalet. Plaja çok yakın fakat o kadar ilkel ki eğer düzeltilmez ise bir daha gelmeme kararı aldık. İlkel lavabo , duş ve tuvaletler , elektrik düzeneğinin kamp alanında yaygın olmaması ve işletmecinin ukala tavırları kesinlikle bu kadar güzel bir denizi ve ilçeyi hak etmiyor.

Pırlanta Plajı’nda yüzdükten sonra çarşıyı keşfetmek için arabamıza biniyoruz ve 5 dakika sonra ilçe merkezine varıyoruz. Her yerden yükselen kumru kokusu bizi cezbediyor ve soluğu kumrucuda alıyoruz. Sayas peynirli karışık kumruların tadı hala damağımızda. Aç ya da tok , sabah ya da akşam hiç fark etmeksizin kumru yiyebiliriz.

 

Ertesi gün tekne turu istediğimizden limanda bulunan tur acentalarıyla görüşüyoruz. Fiyatlar teknenin aldığı kişi sayısına göre farklılık gösterse de işin aslı biraz pazarlığa bakıyor. İki kişi 100 liraya yemek dahil tekne turu rezervasyonu yapıyoruz. Su inanılmaz güzel. Tekne kalabalık değil fakat çok eğlenceli. Zenne bile var 🙂 Tekne turunun duraklarından birisi Eşek Adası. Milli parklar kapsamına alınan adada bir adet tatlı su üreten tesis var. Konaklamak milli park olmasından dolayı yasak olan adanın yakınındaki Mavi Koy gezinin en güzel durağı oldu. Benim mavi bilgim burada bitiyor 🙂

İkinci gün teknede eğlenip güzel sularda yüzdükten sonra son günümüzün öğlene kadar olan kısmını Pırlanta Plajı’nda , öğleden sonraki kısmını Çeşme Çarşısı’nda , akşamını da Alaçatı’da geçiriyoruz.

İpeksi his veren kumlara sahip Pırlanta Plajı haricinde Altınkum , Ayayorgi Koyu , denizin içinde kaynayan şifaları sularından dolayı isim alan Ilıca Plajı ve diğer popüler plajları da alternatifler arasında. Deniz faslı bittikten sonra çarşıya gidiyoruz.Çeşme ilçe merkezi küçük bir alan. Koy içinde yamacın eteğinde bulunan çarşı cıvıl cıvıl. 16. yüzyıldan kalma Osmanlı Kalesi’nin himayesinde bulunan çarşı ve marinada kumrucular , dondurmacılar , hediyelik eşya satan dükkanlar , aktarlar ve daha niceleri bulunuyor.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan kervansaray şuan alışveriş ve eğlence konseptli olarak devam ediyor. Ayrıca otel de bünyesinde bulunuyor.

 

Marinada otururken tontik bir amcayla sohbet etme fırsatı yakalıyoruz. Amcamız Çeşme’nin yerlisiymiş ve hiç başka yerde yaşamamış. Çeşme üzerine yaptığımı sohbet gerçekten yürek burkan cinsten. Tam karşıda heybetli bir şekilde bulunan Sakız Adası… Günün sessiz saatlerinde okul zili çalsa karşı taraftan duyulacak yakınlıkta ve neden sorusu aklımıza hep geliyor. İsminin hakkını veren Sakız Adası söylenene göre sakız yetiştiriciliğinde önde geliyor. Aslında sakız üretiminin ana yeri Çeşme olmasına rağmen ! ağaçların kesilmesinden dolayı bunu kaybetmiş ve adadan ithal etmeye başlamış. Bir of çekiyoruz derinden. Ayrıca eskiden daha sessiz ve nezih olan şirin ilçenin şuan gözle görünür bir şekilde kalabalık ve bu kalabalığın neticesi olarak kirli olduğunu belirtti. Neden soruları birikiyor.

Gecesi güzel diye Alaçatı’ya hava kararmadan hemen önce gidiyoruz. Cıvıl cıvıl. Salaş meyhaneler , kumrucular yine her yanda. İnsanları cezbedip ağırlamak isteyen işletmeler oldukça farklı dekorasyona sahip. Yakın zamanlarda isminin fazlaca duyulmasından dolayı fiyatlar biraz yukarı doğru seyretmiş.

Alaçatı’da denk geldiğimiz ilginç yerlerden birisi olan Hacımemiş Mahallesi bünyesinde zanaatkarları barındıyor. Kemalpaşa Caddesi’ne oranla daha sakin olan hacımemişte seramikçiler , cam üfleme ustaları , antikacılar sizleri bekliyor.

Ege insanının doğallığını görmek istiyorsanız cumartesi günleri kurulan pazara gitmelisiniz. Bizim ilgimizi en çok envai çeşit reçeller çekti 🙂

Eğer ilginizi çekiyorsa unutmayın yılın on bir ayı boyunca rüzgar alan Alaçatı tam anlamıyla su sporlarının beşiği. Dünya Rüzgar Sörfü Şampiyonası’nın Alaçatı’da yapıldığını söylersek konuyu tam anlamıyla anlatmış oluruz .

 

 

 

 

Çeşme” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s